Sosyal Medya Reklam ve Pazarlama

Sosyal medya kullanımı, bilgisayar ve telefon gibi akıllı cihazların gelişmesi ile son yıllarda hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. Daha önceleri blog yazılar veya fotoğraf paylaşımı gibi kişisel amaçlar için kullanılsa da artık bunlara ek olarak günümüzde işletmeler için de kullanılmaya başlandı. Her geçen gün ise işletmeler için sosyal medya reklamları önemini artırıyor. Küçük yerel bir mağaza veya büyük bir işletmenizin olması fark etmeksizin, iyi bir imaj için sosyal medyanın doğru kullanımı pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Yazımızın devamında listelediğimiz dijital pazarlamanın avantajları sayesinde işletmenizin vizyonunu daha iyi yansıtarak müşteri kapasitenizin artmasını sağlayabilirsiniz.

sosyal medya reklamları işletmeler için başta gelen satış pazarlama konusunda
Sosyal medya reklam

Dünyada sosyal medya kulanımı

Hemen hemen aradığımız her şeye ulaşabildiğimiz bu e-ticaret çağında haliyle rekabet de hep sıcak oluyor. Bu noktada gözler herkesin odaklandığı tarafa çevriliyor: Sosyal medya. Kurum olsun kişi bazlı olsun birçok sektörden insanlar işlerini bu uygulamalar üzerinden duyuruyor, hedef kitlesine ulaşıyor ve ürünlerini pazarlıyor. Sosyal medya reklamcılığı da burada devreye giriyor; sosyal medya üzerinden yapılan tüm reklam faaliyetlerini bu çatı altında topluyoruz.

Sosyal medyanın ulaşabildiği kitle sayısının devasa boyutlarda olması da onu iyi bir dijital pazar haline getiriyor. Düşünün, milyonlarca insan, her çeşit yaştan, öğrenim durumundan, meslekten, şehirden birçok farklı bireye ulaşabildiğiniz bir saha. Tabi her ürünün hitap ettiği kitle belli kıstaslar dahilinde oluyor fakat reklamın hedef kitleye bu yolla ulaşması çok daha rahat. Özellikle sitelerin sahip olduğu reklam tercih seçenek sistemleriyle iş çok daha kolay hale geliyor.

Kurumlar hem reklama ayırdıkları bütçeyi çok verimli bir şekilde kullanabiliyor hem de kullanıcılardan seri geri dönüşler alabiliyor. Şöyle düşünün, kağıda basılı bir reklam sayfasının hedef kitleye ulaşması, tüketiciyle buluşması ve geri dönüşler alması mı yoksa sosyal medyanın hedef kitleyle iletişime geçirme ve geri dönüş sağlama hızı mı? Dijital pazarlama hem

Sosyal Medya Reklam Türleri

Kullandığımız birçok sosyal medya uygulamasında önümüze çıkan reklamların bazılarını gereksiz buluyor bazılarına ise maden gözüyle bakabiliyoruz. ‘Nasıl da bildi buna ihtiyacım olduğunu aşırı benlik bir ürün’ dediğimiz anlar ya da ‘çok alakasız, ben ne aratıyorum karşıma ne çıkıyor anlam veremiyorum’ diye yakındığımız zamanlar. Şimdi biraz işin reklamcılık yapma kısmına bakacak olursak en popüler sosyal medya uygulamalarını listeleyelim istedik. Hangi sosyal medya hangi özelliğiyle ortaya çıkıyor, görelim.

 • Facebook Reklamları

En fazla kullanıcıya sahip platform olan Facebook üzerinden reklam seçeneklerine göz atalım. Öncelikle tıklanma üzerine ücretlendirme yapması reklam bütçesini olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanında çeşitli pazarlama teknikleriyle doğru yerde, doğru kitleye, doğru reklamın yayınlanması sağlanıyor. Görüldüğü üzere iletişim sağlam, verim yüksek, maliyet oldukça iyi.

 • Instagram Reklamları

İkinci sırada hepimizin tahmin edebileceği üzere Instagram reklamcılığı var. Anlık geri dönüşlerin alınabileceği, medyanın görsellik alanında oldukça parlak yeri olan sosyal medyamız reklamların vazgeçilmez adresi. Hepimiz her girdiğimizde en az iki-üç reklamla karşılaşıyoruz, bu da ne kadar rağbet edildiğinin bir göstergesi olabilir.

 • Twitter Reklamları

#sosyalmedya, #reklam, #pazarlama, Twitter’ın vazgeçilmez ‘hashtag’leri reklamcılıkta da oldukça fayda sağlıyor. İlgilenen kişilerin rahat eriştiği, iletişimin ön planda olduğu ve doğru kullanımla iyi reklamlar verilebilecek bir platform.

 • LinkedIn Reklamları

Profesyonellerin yeri olan LinkedIn’de reklamlarınızı ürününüzle ilgilenen profesyonel kişilere rahatça ulaştırabilirsiniz. Facebook gibi tıklama başına ücretlendirme yapar ve açık artırma reklamları sistemiyle çalışır.

 • Youtube Reklamları

Kullanıcı sayısının milyarlarla ölçüldüğü, bir kişinin günlük video izleme sayısının saatleri bulduğu bu platform da reklam verilecek gözde yerler arasında. Birçok geliştirme seçenekleri, reklam modelleri ile vermek istediğiniz mesajı en iyi şekilde verebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Kısa sürede en uygun kitleye ulaşmayı hedef sayan sosyal medya reklamcılığının sağladığı avantajlara bakalım.

 • Düşük Maliyet: Birçoğu tıklanma üzerine ücretlendirme yapan sosyal medyaların reklam ücretlerine genel olarak baktığımızda da oldukça uygun.

 • Erişim Kolaylığı: Sosyal medyalara ücretsiz bir şekilde herkesin üye olabilmesi hedef kitleye erişmede de başarı sağlıyor. Böylelikle ürünlerin pazarlaması etkili ve hızlı oluyor.

 • Kitleye Ulaşma Hızı: Geleneksel pazarlamaya göre yayılma hızı çok yüksek olan sosyal medyalarda reklamın yayınlanma sayısı da yine bariz yüksek.

 • Erişim Tespiti: Reklamın kaç kişiye ulaştığına, tıklanma sayısına erişebilmek de ürünün analizini yapmayı kolaylaştırıyor.

 • Düzenleme Kolaylığı: Reklamın hedef kitlesini, içeriğini, zamanlamasını maliyeti düşük bir şekilde yapabilmek açısından da büyük avantaj sahibi. Geleneksel reklamlarda yapılacak en ufak değişiklik için bile harcanan bütçenin yanında sosyal medya oldukça karlı.

 • Hedef Kitle Belirleme Seçeneği: Reklamın hitap ettiği kesime ulaşabilmesi açısından yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi seçeneklerle hedef kitle tam on ikiden vurulabiliyor.

 • Hızlı Satış: Reklamın verildiği medyaya koyulan bir link ile tek tıkla sayfaya yönlenen müşteri ürüne kolayca ulaşıyor ve reklam hızlı bir şekilde satışa dönüşüyor.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Facebook ve Instagram reklamları, küresel dijital reklam harcamalarının % 18,4’ünü oluşturmaktadır. YouTube, LinkedIn ve Twitter’ı da bu orana eklediğinizde, müşterilerinizin onlineda vakit geçirdikleri yerlerden ulaşmak için çok büyük bir fırsatınız oluşuyor
51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör