Sosyal Medya Reklamın Önemi

Güncelleme tarihi: 12 Mar

Reklamcılığın konseptinde hiçbir şey bozulmuş değil. Asıl burada bu duruma inanan ve bu yüzden kendi ilgi alanlarını özellikle sosyal alanlara çeviren ayrıca kitle iletişimin kendi oluşturduğu parçaların küçük bir bölümünü endüstriyel bir ölçekte içerik üretimine doğru bir üretimi gerçekleştirmekten uzak düşme zorluğunu yaşayan, kurumlar için büyük bir tehlike yatıyor Uzun zamandır sosyal medyanın reklamcılık alanını […]


Reklamcılığın konseptinde hiçbir şey bozulmuş değil. Asıl burada bu duruma inanan ve bu yüzden kendi ilgi alanlarını özellikle sosyal alanlara çeviren ayrıca kitle iletişimin kendi oluşturduğu parçaların küçük bir bölümünü endüstriyel bir ölçekte içerik üretimine doğru bir üretimi gerçekleştirmekten uzak düşme zorluğunu yaşayan, kurumlar için büyük bir tehlike yatıyorUzun zamandır sosyal medyanın reklamcılık alanını yok edeceği düşünülüyordu. Sosyal medya var olan artık yeni bir yol olup; reklamcılık ise eskiden kalma bir yöntem olarak varlığını sürdürüyor. Buna en iyi somut örnek ise reklam ajanslarında yaşanan kâr marjlarındaki büyük düşüş ve artık harcamaların geleneksel medyadan uzaklaşıp ‘sahip olunan’(owned) veya ‘kazanılan’ (earned) medya üzerine yapılması. Uzun yıllar boyunca ben bu görüşe inanıyordum; ancak şimdi yanıldığımı anladım.


Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığında, belirli hedeflere koyarak zamanla bu hedefe ulaşmaya çalışılmalıdır. Sosyal medya reklamları birçok farklı kanalı bünyesinde barındırır. Bu kanallar arasında Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin,Youtube, Foursquare gibi sosyal paylaşım siteleri bulunmaktadır. Saymış olduğum tüm bu sosyal medya platformlarında yer almaktansa markanıza uygun birkaç mecrada faaliyet göstererek reklam vermeniz yararınıza olacaktır.

Sosyal Medya Kanalını Seçerken

  • Reklam verme amacınıza ve stratejinize

  • Hedef kitlenize

  • Reklamların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona

  • Reklam harcaması için bütçenize

dikkat ederek hangi sosyal medya platformunda yer alacağınızı belirleyebilirsiniz. Yer almak istediğiniz dijital kanalı seçtikten sonra reklamlarınızda ilgi çekici kaliteli video ve görseller kullanmalısınız. Ayrıca anlaşılır ve özgün içerikler paylaşarak güçlü bir iletişim dili ile etkileşimi artırabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizden kullanıcıların haberdar olması için düzenli paylaşım yapmak da sosyal medya reklamcılığında önemli konularından biridir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Sosyal medya reklamcılığı, kısa sürede en fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türüdür. Kişiler,firmalar ve web siteleri ürün ya da hizmet tanıtımları için artık tüm bütçelerini neredeyse sosyal medya pazarlaması için harcıyor.Bunun sonucunda anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilmektedirler.

Dijital pazarlamada, sosyal medyanın bu kadar etkili olmasının birçok avantajı vardır.

Kolay Erişim: Sosyal medya reklamları, geniş kitlelere ulaşmayı sağladığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Hızlı Yayılması : Reklamların yayınlanma sayısı dijital mecralarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşması mümkün.Kitlelere daha hızlı yayılma imkânı verir.

Düşük maliyetli: Küçük bir bütçe ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamları geleneksel pazarlamaya göre daha uygundur ve etkisi daha fazladır.

Ölçülebilir: Sosyal medya reklamcılığının en önemli faydalarından biri de kaç kişiye erişildiğinin tespit edilmesidir. Bir reklamın kaç kişiye erişildiğini,kaç kişinin görüntülediğini ve tıkladığı gibi analizler yapmanıza olanak tanır.

Kontrol Edilebilir: Sosyal medyada,, reklam verdikten sonra hedef kitlesini ve içeriğini değiştirebilirsiniz. Reklamın ne zaman başlatılıp durdurulması gerektiği ile ilgili zamanlamayı da manuel olarak yapma imkanı veriyor.

Hedefleme Yapılması: Reklamların hangi kitleye ulaşacağını belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların cinsiyet,yaş, eğitim durumu gibi demografik özelliklerine göre hedef kitlenizi seçebilirsiniz.Ayrıca reklamın yayınlanacağı ülke,şehir,ilçeyi seçerek lokasyon bazlı hedefleme yaparak daha doğru kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

Sosyal medya reklamlarının kurumlara, şahıslara ve markalara etkisi büyüktür. Bu yüzden sosyal ağlardaki geniş kitlelere ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak yeni müşteriler kazanırsınız ve rakiplerinizin önüne geçersiniz.

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör