Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Sosyal medya pazarlaması, bir ürün veya hizmet adına sosyal medya platformlarında yapılan reklam, tanıtım vb. işlemleri içeren bir pazarlama türüdür. Alışılagelmiş pazarlama yöntemlerine kıyasla, sosyal medya pazarlaması hedef kitleye daha kısa sürede ulaşılması ve az maliyetle daha çok kişiye erişilmesi gibi bir çok yönden avantajlıdır. Bu nedenle günümüzde sosyal medya pazarlaması markalar için önemli bir yer edinmiştir. Örneğin tüketicinin satın aldığı bir ürün veya hizmet ile ilgili sosyal medya ağlarında oluşturmuş olduğu destek veya şikayet taleplerinin kısa sürede satıcıya ulaşabilmesi ve satıcının da aynı şekilde kısa sürede tüketiciye geri dönüş sağlayabilmesi sosyal medya pazarlama stratejisinin hız konusunda ne kadar önde olduğunu göstermektedir. Kısacası sosyal medya pazarlaması hız, hedef kitle ve maliyet bakımından markalar için önem arz etmektedir denilebilir.


Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır ?


Sosyal medya platformlarında artık takipçi ve beğeni sayısından çok güven ön plana çıkmaktadır. Çünkü insanlar eskiden bilinen markalardan alışveriş yapmayı tercih ederken şimdilerde yeni, eski fark etmeksizin her markadan alışveriş yapabiliyor. Bu yüzden sosyal medyada ürünlerinizi pazarlarken insanlara güven vermek marka için takipçi ve beğeni sayısından daha önemli olmalıdır.


Hedef Kitle


Satılan ürün veya hizmet hangi kitleye hitap ediyorsa yapılacak olan reklam ve tanıtımlar o kitleye göre ayarlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse sosyal medya üzerinden ders anlatım, soru bankası gibi ders kitaplarının satışı yapıyorsanız hedef kitlenizin yaşını 14-20 gibi seçmelisiniz. Böylece yapılan tanıtım ve reklamlar sadece satılması hedeflenen kitleye ulaşacak, gereksiz maliyetten kaçınılmış olunacaktır.


Sosyal Medya Siteleri


Bütün sosyal medya sitelerinde aktif olmak bir marka için oldukça zordur. Hedeflenen kitleye göre analiz yapılmalı ve satışını yaptığınız ürün veya hizmete uygun sitelerde diğerlerine göre daha aktif olarak bulunulmalıdır.


Benzersizlik


Sosyal medya ağlarında paylaştığınız içeriklerin sürekli sattığınız ürünü veya hizmeti göstermesi insanların ilgisini çekmeyebilir. Çeşitli oyunlar ve yarışmalar ile insanların dikkatini çekerek ürünlerinizi de tanıtma şansı yakalayabilirsiniz. Eğer markanıza özgü bir strateji de geliştirebilirseniz diğer markalara kıyasla benzersiz bir hale gelebilirsiniz.


Bütçe


Hedef kitleye ulaşmak, yeni müşteriler bulmak ve markayı tanıtmak için bütçe ayarlanmalıdır. Sektör liderlerinin bile reklamlara ciddi yatırımlar yaptığını unutmamak gerekir.


Planlama


Yapılan paylaşımların planlanması, istikrarlı olunması müşterilerin gözünde marka için ciddiyet kazandırır. Yapılan planlar ile markanın gelişimini analiz etmek ve geleceği öngörmek daha kolaylaşır. Böylece yapılacak olan bütçe planlaması daha kolay hale gelir.


93 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör