Reklam ajansı hedef ve analiz süresi

Reklam Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dijital çağ ile birlikte işinizi internet aracılığıyla birçok kişiye ulaştırarak daha fazla müşteriye sahip olabilirsiniz. Marka bilinirliğini de yanında getiren dijital dünya, ürün ve hizmetleriniz için yeni bir pazar fırsatı sunmaktadır. Sizin de bu dijital dünyada doğru ve bilinçli bir şekilde yer almanız için ihtiyacınız olan iş ortağınız kuşkusuz reklam ajanslarıdır. Özellikle de dijital reklam ajansları bu alanda hizmet vermektedir.

Peki işiniz, işletmeniz ve markanız için yeni planlarınızı yaparken beraber yürüyeceğiniz reklam ajansını seçmede nelere dikkat etmek gerekir? İşte bu sorunun cevabını yedi başlık altında sizler için değerlendirdik.

1- Tecrübeler

Öncelikle tercih edeceğiniz ajansın sektörde bir bilinirliği, uzun bir zamana sahip iş geçmişi bulunmalıdır. Bu sayede birçok projeye imza atma, ekibini ve işini büyütebilme, yaptığı çalışmaların kalitesinde artış gibi önemli basamakları geri bırakmış olacaktır. Dijital reklam ajansı yeni işlerini de elde ettiği tecrübelerden yararlanarak daha sağlıklı ve profesyonel bir şekilde yürütecektir.

2- Reklam Ajansının Ekip Yapısı

Bir dijital reklam ajansının bünyesinde bulunması gereken en önemli departmanlar yazılım ve web sitesi, reklam danışmanlığı, sosyal medya yönetimi, grafik tasarım ve prodüksiyon ekibidir. İş planının doğru kişiler tasarımda uzmanlıkla yapılabilmesi ortaya çıkacak projenin kalitesini de artıracaktır. Ancak bazı ajanslarda farklı işlerin aynı kişiler tarafından yapıldığı da bir gerçektir. Bu tür yapılanmadan kazanç elde eden sizler değil ajans sahipleri olacaktır. Çalışacağınız ajansın ekip yapısını öğrenmek ve bu ekip hakkında bilgi almak sizlerin öncelikli kriterleri arasında yer almalıdır.

3-Hizmetler

Reklam ajansından alacağınız hizmetlerin tam ve eksiksiz olmasına, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesine özen gösterin. Örneğin web sitesi yapabilen her ajans mobil uygulamaya yapamamakta; billboard, gazete ilanı, afiş tasarımı gibi baskı işlerini kabul edememekte, her prodüksiyon ekibi olan animasyon video hazırlayamamaktadır.. Bu yüzden işiniz ile ilgili planlara uygun hizmetler verebilen ajansları tercih etmeye özen gösterin.

4-Konumu ve Hizmet Verebildiği/ Hakim Olduğu Pazarlar

Çözüm ortağınızın konumu itibari ile sizlere doğrudan ilişki kurabiliyor olmasını göz önünde bulundurun. Böylece hem sizlerin hem de müşterilerinizin özelliklerini yakında tanıyacak ve sunduğu projelerde sağlıklı bir iletişim ortamı kurulacaktır.

5-Çözüm Önerileri

Ajansınızı tercih etmeden önce yaptığınız görüşmelerde sizler için sunduğu çözüm önerilerini dikkate almalı; ekibin yaratıcılığını, bakış açılarını ve sizi farklı kılacak fikirlerini değerlendirmelisiniz.

6- Ücret Tarifesi

İş birliği yapacağınız ajansla ödeme yapacağınız kalemleri belirlerken işinizi uzman kişilere emanet ettiğinizi unutmayın. Bu kalemleri sıralarken de öncelikle en önemli ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sırayla ilerleyin. Örneğin web sitesi için önce katalog çekimi veya reklam planlaması öncesi hangi sosyal mecralarda yer almanız gerektiğini sıralayın. Bunu yaparken de ajansınızdan destek almayı unutmayın. Ödeyeceğiniz ücretin karşılığında hangi hizmetleri hangi sürede alacağınızı hesaba katın. İşin sürekliliğini ve markanızın gelişimi göz önünde bulundurarak kararlar alın.

7-Hizmet İçeriği

Tam hizmet bir reklam ajansları basın, radyo, televizyon, sinema ve satış noktası reklamlarının yanı sıra, fuar sergileri, marka adı yaratma, kurumsal kimlik oluşturma, sosyal medya hesap yönetimi, web sitesi tasarımı, mobil uygulama yapımı, halkla ilişkiler etkinliği gibi çok çeşitli hizmetleri ortak bir strateji ve planlama çerçevesinde sunmaktadırlar.

Ancak sadece belli bir alanda hizmet veren ajanslarda bulunmaktadır. Örneğin video prodüksiyon ajanslarının yalnızca tanıtım filmi çekmesi gibİ. Sizlerin ihtiyacını karşılayabilecek, işinizi büyütebilecek, dijital dünyada online olmanızı sağlayacak bir ajans kuşkusuz tam donanıma sahip olmalı ve alanında uzman ekibiyle sizlerin yanında yer almalıdır.


Bir reklam veya iletişim ajansında CEO da olsanız, proje yöneticisi veya direktör de olsanız, fikir üreten bir makine gibi olmalısınız. Müşteriler tüm gün boyunca sizden pazarlama, tasarım veya iletişim konusunda karşılaştıkları zorluklarla mücadele etmek için en taze fikirleri beklerler.

Söylemeye gerek bile yok, müşterilerinize değer katabilmelisiniz; medyada, mobilde, dijital pazarlamada ve daha birçok konuda trendler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Reklamcılık, tasarım, kullanıcı deneyimi ve halkla ilişkiler birbiriyle gittikçe etkileşim halinde olmaya devam ettikçe, daha fazla konuda bilgi sahibi olmalısınız.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör