Sosyal Medyada Dikkat!

Sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler, bu mecrada sorunsuz bir iletişim kurabilmenize yardımcı oluyor. Sosyal medya bugün genç ya da yaşlı demeksizin tüm kullanıcıların rağbet gösterdiği bir platform konumunda. Herkes tarafından sevilen ve aktif olarak kullanılan bu platform, aslında sanıldığı kadar da masum değil! Bu yüzden tüm kullanıcıların sosyal medya üzerinden yazdıklarına ve paylaştıklarına dikkat etmesi gerekiyor. İşte tüm kullanıcılar tarafından sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler listesi…


Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler Arasında En Önemlisi: Geniş Kitlelere Ulaşabilmek!

Sosyal medya araçları kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemlisi edindiğiniz çevredir. Herhangi bir platformda hesap oluşturduktan sonra, aktif faaliyet gösterebilmeniz için arkadaş edinmeniz gereklidir.

Bu noktada oluşturduğunuz topluluk ile iletişim kurmak ve onların söylediklerini değerlendirmek oldukça önemlidir. Bu görevi sizin yerine getiremediğiniz durumlarda ise ücretsiz araçların bulunduğunu söylemek mümkün. Google Alerts, Hootsuite, Social Mention, TweetDeck, Toops bu araçlardan yalnızca bazıları!


Planlama Yapın ve Takip Edin

Başarılı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, planlama yaparak yola çıkılmasıdır. Sosyal medya faaliyetlerinizi başarılı bir şekilde yürütmek istiyorsanız, planlama yapın ve süreci takip edin. Planlama aşamasında yapmanız gereken ilk şey: “Neden sosyal medyadayım?”, “Neyi başarmayı umuyorum?” ve “Nasıl başarabilirim?” gibi soruları kendinize sormak olsun. Ayrıca, kullanmak istediğiniz sosyal platforma göre dil, üslup ve ton geliştirmek de diğer önemli noktalardan. Sosyal medyadan paylaşacağınız gönderileri de marka kimliğinize göre oluşturun. Örneğin haber ajansıysanız, son dakika haberlerini Twitter’dan paylaşmak sizin için faydalı olabilir. Bunun yanı sıra, takipçilerinize yardımcı olabileceğiniz herhangi bir paylaşım yapmanız markanız için değer oluşturur.


Sosyal Medya Kanallarınızı Sık Sık Kontrol Edin

2016, sosyal medyada müşteri hizmeti yılı olarak görülüyor. Bu da birçok markanın müşteri ilişkileri sürecini sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği anlamına geliyor. Markaların sosyal medya yönetiminde başarılı olduğunu gösteren bir etken de, müşterilerden gelen istek ve şikayetlere hızlı bir şekilde cevap vermeleridir. Bununla da kalmayıp, müşterilerin istek ve şikayetlerini, onarıcı ve yönlendirici bir şekilde yanıtlayan markalar, başarılarını sürdürerek arttırmaya devam ediyor.


Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İletişim alanında yaşanan gelişmelerin meydana getirdiği her an ulaşılabilir olmak bireysel anlamda insanları mutlu ettiği gibi pek çok sektör için önemli avantajlar içermektedir. Özellikle internette sağlanan görünürlüğü reklamcılık alanında doğru şekilde kullandığımızda pazarlama sektöründe başarılı satış grafikleri yakalayabilmektedir. Oluşturulan sosyal medya platformları sayesinde milyonlarca kullanıcının ortak paylaşımları sayesinde farklı sektörler içerisindeki markalar, etkili reklam kampanyaları yürütmektedir. Kurumsal şirketlerin günümüzde sosyal medyadan kaçınması ne yazık ki mümkün değil. Fakat sosyal medyanın kendi dinamikleri nedeniyle kurumsal hesapların kişisel hesaplar gibi yönetilmesi de doğru bir yaklaşım olmuyor. Facebook'ta her 1 saniyede 6 yeni profil açılması, Twitter'ı günde 500 milyon insanın ziyaret etmesi, YouTube'a her 1 dakikada 300 saatlik video yüklenmesi, Instagram'daki içeriklerin 1 günde 3,5 milyar beğeni alması "Sosyal Medya Yönetiminin" neden bu kadar önemli hale geldiğini göstermekte. Bu durumda hedef kitle analizi yapmak çok önem arz etmekte. Öncelikle kimlere ulaşmak istediğimizi tespit etmeli ve sonrasında o kitleyi çekecek içerik ve paylaşımlar yapmalısınız.

21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör